Distancování od toxických odkazů

Může hodnocení vašeho webu někdo úmyslně sabotovat? Ano, teoreticky může. Google sice hodně zapracoval na vylepšení algoritmů pro rozpoznávání spamových odkazů, ale z vyhýbavých odpovědí pracovníků, kteří toto mají na starost, lze usoudit, že tento algoritmus ještě zdaleka není dokonalý. Nástroj v Search Console pro distancování se od spamových odkazů je stále aktivní a nejoblíbenější SEO analytické nástroje (Majestic, SEMrush) stále doporučují útočné odkazy vyhledávat a distancovat se od útočných odkazových farem. Jak vysoké je riziko snížení pozic na Googlu kvůli toxickým odkazům?

 

Jak poznáte tyto škodlivé odkazy?

Jedná se většinou o podivné názvy webů, které na vaše stránky odkazují hromadně. Jednotlivé odkazy se přitom často opakují. Níže je ukázka dat ze souboru, který se po sestavení předá Googlu přes Search Console:

Jaký vliv může mít podobně toxický odkazový profil? Těžko říct. V ideálním světě by neměl mít vliv žádný. Jenže věřte počítačům a jejich algoritmům. Vyhledávací stroj Googlu je pořád jenom tupý stroj na přehazování jedniček a nul. Nemá lidskou inteligenci, i když existují značné snahy nějakou inteligenci mu poskládat.

Používáte-li Search Console, potom nástroj naleznete po kliknutí na tento obrázek:

Google Disavow Tool

Toxické odkazy předáváme v obyčejném txt souboru. Každý odkaz zvlášť na řádek a před odkaz se jenom napíše „domain:“, jako v ukázce výše. Pozor! Chcete-li přidat další toxické odkazy, musíte je poslat spolu se všemi odkazy předanými v minulosti! Google si data nepamatuje.

Kdo se snaží sabotovat vaše stránky?

Stává se vám, že nacházíte ve spamu e-maily od zahraničních SEO agentur, že vám za skvělou cenu zvýší pozice ve vyhledávačích? Pokud se ve stejné době začnou rojit toxické odkazy, potom bych to možná dal do souvislosti.
Může se vás snažit sabotovat konkurence? Je možné, že se tím někdo baví? Nevím, kdo by byl takový blázen a zkoušel tímto způsobem odstřelovat weby, ale i něco takového nelze vyloučit.

Je nutné se kvůli těmto odkazům stresovat?

Pokud by většina odkazů z odkazového profilu vašeho webu byla tohoto typu, potom jsou důvody k obavám na místě. Vytvořte seznam prokazatelně toxických domén, které na vaše stránky odkazují a předejte jej Googlu. Distancování se od toxických odkazů proběhne do šesti týdnů od předání dat. I když na vás odkazovaly desítky či stovky pochybných zahraničních stránek, zachovejte klid. Ve většině případů by neměly mít moc velký vliv na pozice vašich stránek ve vyhledávačích. Ale ještě před pár lety by to znamenalo značný propad. Dnes je to tak, jak jsem naznačil v úvodu – Google na rozpoznávání spamových farem už hodně zapracoval a netrestá už tolik za něco, za co vůbec nemůžete.